Header Ads

2017/04/14 Üçlü Combo Bisiklet Turu - 3. Bölüm (Kurşungerme Su Kemeri)


Bu videoda İnceğiz Mağaraları, Anastasius Surları ve Kurşungerme Su Kemerinden oluşan tek günde "Üçlü Combo Bisiklet Turunun" son gezi noktasını Kurşungerme Su Kemerini izleyeceksiniz.

Tren ile Çatalca'ya İnceğiz Mağaraları, Anastasius Surlarını gördükten sonra son olarak Gümüşpınar köyü civarındaki orman yollarını kullanarak oldukça dar vadilere indim ve orman içinde gizlenen Istrancalardaki önemli evrensel değerlerden birisi olan Kurşungerme Su Kemerini ziyaret ettim.

İstanbul Doğu Romanın başkenti olduğu zamanda artan gıda itiyacını Mısır'dan buğday ithal ederek karşılayan İmparator Valens
su ihtiyacınıda o zamanın şartlarında imkansız gibi gözüken Istrancanın derelerinden mühendislik harikası Kurşungerme gibi onlarca su kemerileri tüneller ile Vize'den İstanbul'a getirmeyi başarmıştır.

Romanın en uzun su taşıma sistemininın en seçkin yapıtaşlarından biri olan bu eser Istrancalardaki önemli evrensel değerlerden birisidir

Ulaşılması biraz zor ve yorucu olmasına karşın geldindiği taktirde tüm güzelliği ile büyülüyor ve çekilen tüm zorluklara değiyor.

ROTA: http://smarturl.it/w-20170414

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.